Milý turisto,

pokud se chystáš navštívit naše město Kladruby, věz tedy, že v celých Čechách a na Moravě jsou celkem desatery Kladruby, pak ještě několikeré Kladeruby, Kladoruby, Kladěruby a Kladrubce.

Domníváš-li se, že v těch našich najdeš proslavený hřebčín s ušlechtilými starokladrubskými koňmi, tak se skutečně mýlíš. Ten je v Kladrubech nad Labem v okrese Pardubice. Ale možná nepohrdneš návštěvou či svezením v naší Pony farmě, kde chovají kolem 30 koní, z nichž je 10 poníků, a potkáš tu také další domácí čtvernožce s jejich mláďaty.

A pokud máš snad na mysli Kladruby se známým rehabilitačním a léčebným ústavem, tak ani to nejsou ty naše, ty bys našel u Vlašimi v okrese Benešov.

Ty naše Kladruby ale mají také něco, co by Tě mohlo zajímat. Z  celé té rodiny českých a moravských Kladrub ….

…  jsou největší, přestože jsou jen docela malým městečkem

… jsou i nejstarší, však už jsou na světě celých devět století, s nejstarší písemnou zmínkou z roku 1115

… jsou z nich jediné, které mají statut města, a to ne ledajaký, neboť městem se staly už za krále Přemysla Otakara I. jako jedno z prvních sedmi sídel v Čechách a na Moravě, přičemž statut města ztratily jen na několik desítek let po druhé světové válce

… jsou chloubou mezi západočeskými památkami svým bývalým benediktinským klášterem s třetím největším chrámem v Česku, přezdívaném též Santiniho barokní perla, jehož vnitřní délka činí 82 metry a je v něm pochován jeho zakladatel, český přemyslovský panovník Vladislav I.

Ale to není všechno, čím se mohou naše Kladruby pochlubit. Asi nevíš, …

… že naše město navštívilo za dobu jeho trvání 10 českých panovníků (Vladislav I., Vladislav II., Soběslav II., Vladislav III., Přemysl Otakar I., Václav I., Karel IV., Václav IV., Zikmund Lucemburský, František I.) 

… že městu Kladruby bylo od českých knížat a králů uděleno 13 pergamenových privilegií s nádhernými královskými pečetěmi a u některých panovníků i s vlastnoručními podpisy (Vladislav I., Vladislav III. Jindřich, Přemysl Otakar I., Václav I., Václav IV., Vladislav Jagellonský, Maxmilián II., Rudolf II., Matyáš II., Leopold I., Marie Terezie, Josef II a František I.)

… že se v Kladrubech zastavilo i 5 světců: sv. Wolfgang, sv. Vojtěch, sv. Ota Bamberský, sv. Jan Nepomucký, jehož mučednická smrt je spojena se stvrzovacím podpisem pro kladrubského klášterního opata, a také že král Václav I. věnoval své sestře, sv. Anežce České, 1200 hřiven stříbra, které mu kladrubský klášter zaplatil za město Přeštice s 15 vesnicemi, aby je použila k výstavbě známého Anežského kláštera v Praze

… že v klášterní latinské škole studoval český literát Mikuláš Dačický z Heslova, že se v Kladrubech narodil mistr pražského vysokého učení Stefanus Ambrosius Kladrubský a že významným představitelem katolické církve v době husitských válek byl doktor teologie Prokop z Kladrub, děkan univerzity v Lipsku

 Ale Ty jistě chceš vědět, co můžeš v Kladrubech vidět a poznat dnes, v současné době. V bývalém klášteře Ti nabídnou tamní průvodci několik prohlídkových tras – církevní, světskou, či smíšenou. Jen malý kousek od kláštera stojí za zhlédnutí mohutný dub s obvodem kmene téměř 7,5 metru, který v roce 2009 získal 3. místo v celostátní soutěži Strom roku. Můžeš v blízkosti kláštera navštívit Muzeum československého opevnění, dva vojenské bunkry s autentickým vybavením z let 1938 a 1962. Na náměstí (kromě vyhlášené cukrárny) najdeš chrám sv. Jakuba Většího, kde je po celý den otevřená  chrámová předsíň, z níž je možné prohlédnout také jeho interiér. Před kostelem spatříš malé lapidárium starých kamenných křížů a dalších 15 takových najdeš v okolí, jak se lze informovat na jiném místě těchto stránek. Nedaleko starobylé kašny, která sloužila kladrubskému vodovodu už ve 14. století, stojí mariánský sloup z roku 1701.

Současné Kladruby, ač jsou jen malé městečko, žijí bohatým kulturním životem. Můžeš se o tom přesvědčit na webových stránkách města pod heslem „Kultura“ nebo „Galerie“. Jen namátkou připomínáme pravidelné každoroční akce, jako Kladrubské hudební léto, Benediktinské dny, Divadelní rok, klubové večery, středověký jarmark, slavnosti vína a medu, oživený Betlém, keltskou slavnost Slunovrat, KladRockFest, Noc kostelů, pochod Kladrubská desítka, Den koní, novoroční setkání s ohňostrojem …

Kladruby mají své vlastní ochotnické divadelní soubory, hudební soubory Cavalla, Cavalle Canor, Corchen, ženský chrámový sbor a po celý rok se u nás udržují lidové zvyky, jako masopust, obchůzka Lucií, Tři králové, hledání podkovy sv. Martina, vánoční jesličky, stavění májky, když většinu z nich zajišťuje národopisný soubor spolu s dudáckou muzikou. Vydáváme regionální publikace o Kladrubech a Kladrubsku, máme tu 5,5 km dlouhou naučnou stezku, šestkrát do roka vychází už více než 40 let náš vlastní ilustrovaný Zpravodaj.

Nadmořská výška města Kladruby je 413 m.

GPS: 49º42’54,537″N,  12º58’52,126″E.
Katastrální výměra celého správního obvodu města Kladruby je 48,59 km2

 

Město Kladruby

náměstí Republiky 89, 349 61 Kladruby
IČ: 00259888, DIČ: CZ00259888
 
tel.: 374 616 711
e-mail: obec@kladruby.cz
facebook: Město Kladruby - oficiální stránky

Úřední hodiny městského úřadu:

Pondělí 7:00 - 11:30 12:00 - 15:30
Úterý 7:00 - 11:30 12:00 - 15:30
Středa 7:00 - 11:30 12:00 - 17:30
Čtvrtek 7:00 - 11:30 12:00 - 15:30
Pátek 7:00 - 11:30 12:00 - 13:30
pozadí - panorama Kladrub